Atasözleri ve Deyimlerin HikayeleriBaşarı HikayeleriÇocuk HikayeleriTarihten Hikayeler

Baş Nereye Giderse Ayak Oraya Gider

Baş Nereye Giderse Ayak Oraya Gider

Tarık Bin Ziyad, 19 Temmuz 711’de, 12.000 kişilik ordusuyla İspanya’ya geçti.  Askerlerini indirdikten sonra, bütün gemileri ateşe verip yaktırdı. Bu arada İspanya Kralı Rodric’in 100.000 kişilik ordusuyla üzerine geldiğinin haberini aldı.  Askerlerine şu tarihi sözü söyledir:

  • Arkanızda düşman gibi deniz, önünüzden deniz gibi düşman. Nereye kaçacaksınız? Düşmanın silahı, teçhizatı, erzakı boldur.  Sizin silah olarak ancak kılıçlarınız,  erzak olarak da düşmanın elindeki sahip olabilecekleriniz vardır.

Tarık Bin Ziyad, düşman asker sayısının kendi ordusundan  sekiz kat fazla olduğu bu savaşı, kesin bir zaferle kazandı.

Endülüs Emevileri’nin temelini attı ve adını tarihe yazdırdı.

Bu atasözü, askerlerine güvenen komutanın hedefinden ayrılmamasıyla ilgili söylenmiştir.

Nejla Sakarya

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

      1. Bu Allah’ın eri, tanrının eri kafasıyla dünya üzerinde yapılan katliamları düşününce abi, bence yanlış yol yani sen de boşver bu işleri takma.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu