Başarı Hikayeleri

Yoksul Çiftçi ile Zengin Aristokrat!

Yoksul Çiftçi ile Zengin Aristokrat!

penisilin

Rivayet edilir ki;

Bir İngiliz aristokrat, karısı ve oğlu ile beraber yaz tatillerini doğayla iç içe geçirmek üzere İskoçya’nın uçsuz bucaksız kırlarına gider.

Bu tatil günlerinin birinde aristokratın oğlu köyün hemen yanı başındaki koruda tek başına dolaşmaya çıkar. Ağaçlar arasındaki su birikintisinin dayanılmaz çekiciliğine kapılarak suya girer.

Delikanlı, vücudunu serin su birikintisinin keyfine bırakmıştır ki dayanılmaz bir sancıyla bir anda ne olduğunu şaşırır. Ayağına kramp giren genç adam, birkaç dakika içinde kendini suyun üzerinde tutacak son gücünü de tüketir.

Panik içinde can havliyle bağırmaya, yardım çağırmaya başlar. Suyun yakınlarında bir yerde, tarlasında çalışmakta olan bir köylü çocuğu, feryatları duyunca hemen işini bırakıp sesin geldiği tarafa doğru koşar.

Çırpınmakta olan bir yabancı gören genç köylü hemen suya atlayarak delikanlıyı boğulmaktan kurtarır.

Delikanlının babası, oğlunun mutlak bir ölümden kurtulmasına vesile olan genç köylüyle tanışıp teşekkür etmek için evine davet eder.

Sohbet sırasında cesur köylüye gelecekle ilgili planlarını sorar.

“Babam gibi çiftçi olacağım” diye isteksizce cevap verir genç adam. Baba, vefa borcunu ödemek için aradığı fırsatı bulduğunu düşünür.

“Başka bir şey mi olmak isterdin yoksa?” diye sorar genç köylüye.

“Evet” diye başını öne eğer genç İskoç, “hep doktor olmak isterdim ama böyle pahalı bir eğitimi babam karşılayamaz…”

İngiliz baba “Tıp fakültesinde okuman için gerekli bütün masraflarını ben karşılayacağım” der.

Çiftçi Fleming’in oğlu Londra’daki St. Mary’s Hospital Tıp Fakültesi’nden mezun olur ve tüm dünyaya adını penisilini bulan bilim adamı olarak duyurur. Bir süre sonra aristokratın oğlu zatürreye yakalanır. Onu ne mi kurtarır? Penisilin!

Bu hikâyede adı geçen aristokratın adı, Lord Randolp Churchill, oğlunun adı, Sir Winston Churchill, onu kurtaran doktor yani çiftçinin oğlu ise Sir Alexander Fleming…

Aralık 1943’te Winston Churchill, Kuzey Afrika’da hastalanır. Teşhis zatürreedir. O günlerde Alexander Fleming’e haber gönderilir.

Fleming İngiltere’den Afrika’ya uçar ve yeni ilacını İngiltere Başbakanına tatbik eder. İlaç hemen tesirini gösterir. Alexander Fleming, Churchill’in hayatını kurtarır. Hem de ikinci kez.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu