Aşk HikayeleriSinan KorkmazTarihi Aşklar ve Aşk Mektupları

NAFTALİN KOKAN MEKTUPLAR -3-

NAFTALİN KOKAN MEKTUPLAR -3-

Aşk Mektupları Oku; Aşkım, vedalaşamadık özür diliyorum olanlar için. Şuan piyade okulunda, gösteri tatbikat taburunda, koğuşumdayım. Gece lambasının fırsat verdiği kadar bu mektubu yazmaya çalışacağım yatağımda.

Nasılsın, iyi misin..? Bilmiyorum cevap gelecek mi senden, ya da mektup sağ salim ulaşacak mı sana? Sağ olsun bu zor günlerde Hilal bize yardım ediyor. İnşallah mektubu da sana kolayca verir. Olan olaylardan sonra bizimkiler birbiriyle asla konuşmazlar sanmıyorum. Biliyorsun artık on sekiz ay yokum. Tahminimce Kasım 2002 gibi dönerim Düzce’ye bir terslik olmazsa.

Bana kırgınsın biliyorum ama ne olursa olsun etle tırnak gibiyiz öyle konuşmuştuk yıllar öncesinden. Hani olur da sen ayrılık kararı falan alırsan askerliğimin bitmesini bekleme. Bundan dolayı sana tavır yapmam bilmiş ol. Sana olan sevgim ayrılık acısından bir canavar yaratmayacaktır buna emin olabilirsin. Kimler zor günler geçirmiyor ki? Şuan etrafımda onlarca arkadaş uyuyor veya uyumaya çalışıyor. Kimi dertli, kimi ailesini, hanımını bırakmış gelmiş. Üstelik çocukları olan da var. En çok onlara zor geliyor hasret çekmek. Burada yüz ifadelerini bir görsen bana hak verirdin. Yani şunu anlatmaya çalışıyorum, biz kötünün iyisi diyelim. Aramızdaki engellerden başka bir sıkıntımız yok çok şükür.

Sabahları altı civarı kalkıyoruz, şahsi temizlik, mıntıkadan sonra eğitim alanına geçiyoruz. Mayıs ayı olduğu için alan baya sıcak oluyor. Ama ben alışkınım köy hayatından dolayı bu zorluklara. Dayanamayan ve alışık olmayan bazı apartman çocukları için zor günler bu günler. İnanır mısın yerden çöpü kaldırmakta zorlananlar bile var. Bu nasıl bir hayattır anlayamıyorum. Burası onlara eziyet geliyor. Daha yolun başındayız üstelik. Koskoca aylar var önümüzde… Sabretmek çok güzel şey. Bazı arkadaşlar firar etmeyi düşünüyorlar ama kendilerine yaparlar. Ben aklımdan hiç öyle bir şey geçirmedim. Bitirmek için geldim, bitirip geri geleceğim. Bu vatan borcu yatmayla bitmez. Yemekler konusunda sıkıntı yaşamıyorum. Biliyorsun zaten bende yemek kültürü yok. Saçları kesildiği için bunu sorun edenler bile var. Gülesim geliyor bu tiplere. Tabi onlar da haklı şimdi. Alışmamışlar böyle bir ortama. Zaman en iyi ilaç olacak onlar için. Bir de uyku sorunu olanlar sabah kalkarken fena halde eziyet çekiyor. Yatakla vedalaşmak için çok kısa bir süren var yoksa ceza yersin. İnsanlar zannediyor ki hayat hep laylaylom kalacak… Atalarımız ne zorluklarla bu toprakları savunmuşlar. Bize böyle bir ortamda mızmızlanmak değil fedakârlık etmek düşer. Herkes yaşadığı yerin, ülkenin, milletin kıymetini bilmeli. Bazen eğitim alanında poğaça satmak için görevlendiriliyorum. Bazen mutfakta bulaşık yıkıyorum. Derslerden arta kalan zamanda usta askerlere yardım ediyoruz. Ot yoluyoruz, tatbikat bölgelerini temizliyoruz, dershaneleri düzenleyip, silip süpürüyoruz. Geçen mutfakta bulaşık yıkarken elimi yanlışlıkla sıcak su püskürten makinaya soktum, bulaşık tabakları içeri yollarken. Hafif yandı ama revire gitmek istemedim. İşime devam ettim. Bizim taburun güneyinde tank taburu var. Ama orada acemi asker yok. Hepsi usta asker. Bazen oraya da yardım için gönderiliyoruz. Temizlik ve mıntıka gibi işleri sayıca kalabalık olduğumuz için bize yaptırıyorlar.

Buranın kantini, yemeği baya güzel. Taze ürünler, kaliteli yemekler var. Telefon kulübeleri ve kartlar da var ama sana telefon açamıyorum engelleri biliyorsun. Sizinkiler seni telefonun yanına yaklaştırmazlar. Ben usta birliğine giderken yanımda telefon kartımı da götürmeyi düşünüyorum. Oralarda elbet bir telefon bulur takarım. Sen çarşıya falan çıktığında arayabilirsin o zaman beni. Ya da Hilal sana yardımcı olur. O kızın da hakkını nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum. En nazik günlerde bile birçok fedakârlıklar yaptı bizim için ve hâlâ yapmaya devam ediyor. Olur da sağ salim dönersem askerden ona iyilikler yapacağım. Kendime söz verdim yiyemem o kızın hakkını… İyi birisi o…

Senin günlerin nasıl geçiyor? Kurslara falan katılıyor musun? Yerinde olsam katılırım. Vaktini değerlendirmelisin. Beni beklerken sıkılmazsın. Çarşıya yemin töreninden sonra çıkacağız. Çok da heveslisi değilim zaten. Birkaç kez çıktım mı tamamdır. Gezer dolaşır gelirim. Üç ay sonra dağıtım izni kullanacağım on gün. Geldiğimde nasıl görüşeceğiz plan yapalım. Sen de bir şeyler düşün. Benle alâkası olmayan bir faaliyeti bahane edersen bu iş olur. Bir gün de olsa görüşelim. Ben yer ayarlarım o sorun değil de sen sizinkileri nasıl kandırıp çıkacaksın evden? Acaba diyorum, sen doktora gidiyorum diye çıksan ya da değişik bir bahane bulsan, sizinkilere, “yeni biriyle tanıştım, Sinan yok artık benim için” diyerek şimdiden tiyatroya başlasan nasıl olur? Bence güzel fikir… Sonuçta yeni biri yine ben olacağım. Birkaç arkadaşına da bu oyundan bahsedersin. Gelirler sizde bu konuyu açarlar, yalandan bir resim bulursunuz, onla ikna edip kandırırsınız sizinkileri. Bence yerler bu çevirecek olduğumuz teraneyi. Sen şimdiden hazırlıklara başla bence. Üşenmeden hallet bu işi. Geldiğimde mutlaka görüşelim.

Seni deli gibi özledim aşkım. Askerlik zor gelmiyor. Sana çok alıştım ben. Seni korumak, sevmek, tamamlamak, ihtiyaçlarını gidermek, gölge gibi üstüne titremek beni çok mutlu ediyor. Sevda kelimesiyle açıklanacak bir şey değil bu duygular. Bizler gibi nice çiftler var, kiminin hayatı daha zor bizimkinden. Ben inanıyorum biz bu engelleri aşarız senle. Satırları kapatıyorum, kendine çok iyi bak, ben yokum diye üzülme, önce sana sonra tüm Düzce’ye selam ve sevgilerimi yolluyorum, Allah’a emanet ol sevdiğim…

Sinan KORKMAZ

  1. Bölüm için TIKLAYINIZ
  2. Bölüm için TIKLAYINIZ
  3. Bölüm için TIKLAYINIZ

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu