EfsanelerSizden Gelenler

Tilki Yağmuru

Tilki Yağmuru

Okuyucularımızdan Gelen Hikayeler

tilkiZamanında Joseon krallığında (KORE) Gu Mi Ho adında çok güzel bir kız yaşarmış. Bu kız öyle güzelmiş ki kral bile bu kız için methiyeler dizer ona ipek ve altından armağanlar yollarmış. Gel zaman git zaman kızın güzelliği ülkede duyulmuş. Qing Hanedanından (ÇİN) bile insanlar bu kızla evlenmek için kendi içlerinde ölümcül kavgalar eder olmuşlar. Aradan yıllar geçmiş ve Gu Mi Ho aşkı genç bir çiftçi olan Chen Eun Baek adında bir delikanlıda bulmuş. Onca krala rağmen kızcağaz sadece aşk ve sevgisi bulunan bu adamı istiyormuş. Birbirlerine tutkuyla bağlanmışlar. Ancak genç delikanlı o kadar yakışıklıymış ki köyün tüm kızları ona aşıkmış. Düğün günü gelip çattığında Gu Mi Ho gelinliğini giymiş ve evinin çardağında oturup kocasını beklemeye başlamış. Bu sırada köyün tüm kızları sokağa dökülüp kıskançlıkla bağırmışlar ” Gu Mi Ho bir cadı. Biz onun erkekleri tuzağa düşürüp ciğerlerini yediğini gördük” Bunları duyan genç çiftçi Cheng korkmuş. Düğüne gitmeme kararı almış. Ancak genç kız kocasını günlerce beklemiş. Kızın evinin yakınından geçenler onu çardakta gelinlikle otururken görünce gerçekten korkmuşlar. Tapınaklarına gidip köyün koruyucusu büyük anne Mingang’a yalvarmışlar ve demişler ki ” Lütfen büyük anne başımızdaki bu belayı kaldır. Ciğer yiyen tilkiyi kafese kapat ki kocalarımız ve çocuklarımız güvende olsun.” Bunun üzerine büyük anne yapraklarla süzülmüş ve yavaşça Gu Mi Ho ‘nun çardağına gelmiş. İnce tülü aralayıp içeri girince ne görsün. Gu Mi Ho’nun güzelim makyajı akmış, cam gibi gözleri ağlamaktan şişmiş ve kadife sesi gıcır gıcır kısılmış. Büyük anne Mingang kıza acımış ancak yinede köydekileri rahatlatmak için zavallı kızın arkasına geçmiş ve ciğerine bir hançer saplamış. Gökyüzündeki güneş bir anda daha da parlamaya başlamış. Kızcağızın ipek gibi teni tüylenmiş ve kürklenmiş zeytin gözleri mavi olmuş . Oklava gibi beli eğrilmiş kamburlaşmış ve bir tilki olmuş. Hemde 9 kuyruklu bir tilki.Sonra Mingang  Gu Mi Ho’yu ensesinden tuttuğu gibi bir resmin içine atıp kuyruklarını da resimden silivermiş. Zavallı kız suçsuz yere hem hapis hem tilki olmuş. Ardından ağlamaya başlamış. O ağladığı gibi o güneşli bulutsuz havada yağmur yağmaya başlamış. İşte tilki yağmurunun hikayesi de buradan gelir.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Gu mı ho nun dizisi var şimdi kitabida çıktı okumak isteyenler kız arkadaşım 9 kuyruklu bir tilkiyi alabilir ?

  2. “League of Legends: Efsaneler Ligi” oyunundaki Ahri sanırım buradan esinlenmiş olabilir. Bu oyunda; tam olarak tilki olmasada “Ahri” 9 kuyruğu olan tilki yüzlü güzel bir kadın karakterdir.

  3. Gu Mi Ho’nun da o resimden çıkıp tekrar hayata dönebilmesi için birinin gelip bulunduğu resme 9 kuyruk çizmesi gerektiğini de duymuştum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu