Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa Hikayeler

Küçük Bir Terslik

Küçük Bir Terslik

Adamın tersliği, yedi cihana yayılmıştı. Dünyaya da da tersinden geldiği söylenirdi. Çocukluk yılları dahil, çorap ve ayakkabılarının ters olmadığı görülmemişti. Herkes düz yürürken o tersi tersine gider, herkesin ak dediğine o kara derdi. Yatakta bile ters yatıp ayaklarını yastığa koyar, eşeğine ters bindiği için Narettin Hocaya büyük hayranlık duyardı. Gittiği bütün okullardan tersyüz edildiğinde tersanede iş buldu ve
kazandığı parayla bir İngiliz otomobili satın aldı. Böylelikle direksiyonun ters tarafta olduğunu bahane edip soldan giderdi. İleri yaşlarda spora merak sardı ve attığı ters taklalarla isim yaptı. Adam, esasında dindar bir ailenin çocuğuydu fakat sırf terslik olsun diye babasının yolundan gitmemiş ve ʺkalʺ dedikleri için evini terk etmişti.
Adam gerçek şöhretini, kelimeleri tersinden okumakla kazandı. Herhangi bir kelime söylendiğinde, onu şıp diye tersine çevirir ve karşısındakini hayrete düşürürdü. Beş sene süren çalışmalar sonucunda becerebildiği bu işin ʺfaydasız şeylerʺ olduğunu söyleyenlere inat olsun diye, 15 sene daha çalışıp işi cümlelere döktü ve uzunluğuna bakmadan bütün cümleleri tersine çevirir hale geldi. Kendisiyle röpartaj yapmak isteyen gazetecilerin teklifini, çektikleri fotoğrafların ters basılması şartıyla kabul ettiğinde şöhreti daha arttı ve televizyonda boy göstermeye başladı.
Adam, dünyaca meşhur olmak üzereyken hastalanıp yatağa düştü. Doktorlar kurtulma ümidinin olmadığını söylüyorlardı. Adamın, diğer insanların tersine olarak sağ tarafında bulunan kalbi feci halde tekliyordu. Baş ucunda Kur’an okuyan amcası, son anlarında kulağına şahadet kelimesini fısıldadığında, adam büyük bir gayretle tekrar etmeye çalıştı. Fakat küçük bir terslik yapmış, yılların verdiği alışkanlıkla kelimeyi tersinden söylemişti. Adam ölmüştü ve yatakta yine ters yatıyordu.
Cüneyt Suavi

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu