Çanakkale Gerçekleri

ŞEHİTLER LİSTESİ

ŞEHİTLER LİSTESİ

şehitler listesiÇanakkale Şehidi için ağlamak ayıptı. Yakınlarını kaybedenle gider evlerinde gizli ağlarlardı.

Balıkesir çevresinin bütün köylerinden gençler gönüllü olarak Çanakkale ve diğer cephelere gitmişlerdir. Köy muhtarı haftada bir gün kazaya iner, askerlik şubesinden şehit düşenlerin isimlerini alır gelir, köydeki caminin kapısına asardı. Bu esrarengiz bir merasim şeklinde olurdu. O gün köyün bütün kadınları ve yaşlıları camiye yakın sokaklarda muhtarın gelmesini beklerlerdi. Muhtar gelir büyük bir sessizlik ciddiyet ve içinde, hemen hepsi kendi yakını, kardeşi ve öz oğlu olan şehitlerin isimlerini kapıya asar, bir kuytuda ağlamak için yaşça ayrılırdı. Daha sonra büyük bir  saygı ile ihtiyarlar ve kadınlar caminin önüne gelirler, okuma bilen birinin şehitlerin isimlerini okuyarak başsağlığı dilemesi üzerine hep beraber yavaşça evlerine giderlerdi. Orada herkesin içinde ağlanmazdı. Çanakkale şehidi için ağlamak ayıptı. Çanakkale’de yavrusunu şehit vermek aile için bir şerefti. Ama ana yüreği, baba yüreği dayanamazdı. Gözler dolar, boğaz düğümlenir, yavaşça evden çıkılır ormanlıkların karanlıklarına, dağların kuytularına çekilin irdi. O zaman gözyaşları  sel olur, ağıtlar  yakılırdı.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ama malesef artık sehıtlerın kıymetını sadece sehıt yakınları bılır oldu. bence rabbım bu ulkeyı ıcındekı bu guzel ınsanların yuzu suyu hurmetıne ayakta tutuyor ama kımse farkında degıl. bu yazı vesılesı ıle rabbımden onların cennette derecelerını tekrar tekrar artırmasını dılerım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu