Çanakkale GerçekleriKahramanlık Hikayeleri

İvrindili Ali Çavuş

İvrindili Ali Çavuş

çanakkaleİvrindili Ali Çavuş aslen Kastamonu Cide’lidir. Babası  Balkan Harbi’nde askere alınmış, sonra tehiz edilmeden Çanakkale’ye gönderilmişti. Harbin başlamasından kısa bir süre sonra Ali Çavuş da askere alınır. 17 yaşındadır. Önce İstanbul’a getirilirler. Kısa bir beklemeden sonra cepheye sevk edilirler.

Bir ateş gününde, bir kan gününde, en şiddetli, en korkunç boğuşmaların olduğu bir günde taburlar kısa aralarla hücuma kaldırılmaktadır. Durmadan eriyen taburların yerine siperlerin taze kuvvetler gönderilmekte,ancak birkaç yaralı dönebilmekte, yerlerine yenileri gönderilmektedir.

Ali Çavuş’un taburu da hücum sırası için siperdedir. O bekleme anında getirilen yaralı bir hemşerisine rastlar, ondan babasının kendilerinden bir öne hücuma kalkan taburda bulunduğunu öğrenir. Hücum emri verilir. İleri atılırlar. Boğazlaşma sürmektedir.  Ali Çavuş beş yıldır görmediği babasını bir an olsun görebilmek için uğraşırsada korkunç kavga buna fırsat tanımaz. Ali Çavuş: “O gün akşam ateşkeste şehitlerin arasında babamı aradm, ama bulamadım.” der. O gün yedi bin şehit verilmiştir.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu