Çanakkale Gerçekleri

Çanakkale Savaşı Hikayelerinden; “Ateş Hattında – Çok Geç”

Çanakkale Savaşı Hikayelerinden

Çanakkale Savaşı Hikayelerinden; “Ateş Hattında – Çok Geç”

Mustafa Kemal her zaman ateş altında dolaşıyordu. Askerlerin maruz kaldığı her türlü tehlikeyi paylaştığı, etrafında yüzlerce insan öldüğü halde ona bir şey olmuyordu.

Bir seferinde akşam olmak üzereyken yeni kazılan bir siperin önünde oturuyordu. O sırada İngiliz bataryası onlara doğru ateş açtı. Her akşam gün batmadan önce İngiliz bataryası tam üç atış yapar ve sonra da ateş kesilirdi.

O akşam Mustafa Kemal’i hedef alarak son üç atışlarına başladılar. Top menzilini bulmaya çalışıyordu. Birinci gülle 50 metre ilerisine düştü. Herkes siperlere kaçıştılar. Mustafa Kemal yerinden kıpırdamadan hiçbir şey yokmuşçasına gayet sakin konuşmaya devam ediyordu.

İkinci mermi 25 metre ötesine düştü. Patlayan şarapnel yağmuru her tarafa toz toprak dağıtıyordu. Üçüncü merminin tam üzerine düşmesi artık matematik bir kesinlik arz ediyordu. Yanındakiler sipere girmesi için yalvarmaya başladılar. Fakat Mustafa Kemal onlara dönerek;

“Çok geç!” dedi. “Artık kaçarsam askerlerime kötü örnek olurum.” Geride siperde bulunanlar korku ve hayretle kendisini seyrediyordu…

Yalnızca o akşam İngiliz topçusu sadece iki atış yaptı.

Peyami SEFA

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu