Dehşet ÖyküleriKorku Hikayeleri

Hikaye; “GERÇEKDIŞININ DİYARI” I. Bölüm

Hikaye

Hikaye; “GERÇEKDIŞININ DİYARI” I. Bölüm

Hikaye Oku: Auburn’le Newcastle arasındaki mesafenin bir kısmı boyunca, bir ırmağın önce bir yanında, sonra diğer yanında, zaman zaman sarp yamaçlarla bölünen, zaman zaman da dere yatağından madenciler tarafından çıkartılan yumru kayalarla kapanan yol, vadinin dibinin tamamını kaplar. Tepeler ağaçlıklı, vadi dibinin güzergâhı dolambaçlıdır. Karanlık bir gecede suya düşmemek için arabayı dikkatli sürmek şarttır. Hikaye budur.

Anılarımdaki gece karanlık, vadi dibiyse yakın zamanda yağmış bir yağmurdan dolayı sular altındaydı. Newcastle’ı geçmiş ve Auburn’ün bir buçuk kilometre uzağında, vadinin en karanlık ve dar yerinde, görebilmek için atımın önündeki yola dikkatle bakmaktaydım. Aniden atımın neredeyse burnunun dibinde duran bir adam gördüm ve dizginleri, nerdeyse hayvanı tepetaklak yuvarlarcasına çektim. Bu hikaye ürperticitir.

“Özür dilerim,” dedim, “sizi göremedim, bayım.”

“Görmeniz de beklenemezdi zaten,” diye medeni bir şekilde cevapladı adam, arabanın yanına yaklaşarak; “vadideki uğultu da, benim sizi duymamı engelledi.”

Son duyduğumdan bu yana beş yıl geçmiş olmasına rağmen adamın sesini hemen tanıdım. Bu sesi şu anda duyuyor olmaktan pek de memnun değildim.

“Dr. Dorrimore’sunuz sanırım,” dedim.

“Evet; siz de sevgili dostum Bay Manrich. Sizi görmekten mutluluktan öte bir sevinç duydum… Hem de fazlasıyla.”

Hafif bir kahkahayla ekledi: Bu hikaye korku hikayesidir.

“Çünkü ben de sizinle aynı yöne gidiyorum ve doğal olarak beni arabanıza davet etmenizi bekliyorum.”

“Bu daveti bütün kalbimle yaparım.”

Oysa işin aslı hiç de öyle değildi. Bu hikaye dehşetlidir.

Dr. Dorrimore, yanıma otururken bana teşekkür etti ve ben, arabamı önceki gibi dikkatlice sürdüm. Kuşkusuz, hayalimin bir ürünü bu, ama şimdi bana, yolun geri kalanını buz gibi bir sisin içinde katetmişiz gibi geliyordu; sanki ben çok üşüyordum, yol daha önce hiç olmadığı kadar uzundu ve kasaba, vardığımızda neşesiz, tehditkâr ve terk edilmiş duruyordu. Akşamın erken saatleriydi, ama ne tek bir evde ışık ne de sokaklarda tek bir canlı gördüğümü hatırlamıyorum. Hikaye imkansız hikayedir.

Dorrimore, neden orada olduğunu, onu son gördüğümden bu yana geçen yıllarda nerelerde olduğunu uzun uzadıya anlattı. Anlattığı gerçeğini hatırlıyor, ama anlattığı gerçekleri hiç hatırlamıyorum. Yabancı ülkelerdeydi ve artık dönmüştü, aklımda kalan tek şey bu, bunu da zaten biliyordum. Bana gelince, tek kelime bile konuştuğumu hatırlamıyorum, ama şüphesiz konuşmuş olmalıyım. Kesinlikle farkında ve emin olduğum bir tek şey var:

Adamın, yanımdaki varlığı o denli rahatsız ve huzursuz ediciydi ki, arabayı en sonunda Putnam Evinin ışıklarının dibine çektiğimde, alışılmadık derecede ürkütücü olan ruhani bir tehlike atlatmışım gibi bir hisse kapıldım. Bu rahatlama hissi. Dr. Dorrimore’la aynı otelde kaldığımızı öğrenmemle bir parça bozuldu.

Ambrose BIERCE – İmkansız Öyküler

Hikayenin Bölümleri

I. Bölüm

II. Bölüm

hikaye, hikaye oku, öykü, dehşet, korku, dehşet hikayeleri, korku hikayeleri, dehşet öyküleri, korku öyküleri, korkunç hikaye, korkunç öykü, korkunç masal, imkansız öyküler, 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu