Dini HikayelerSizden Gelenler

Çalışkan ve Tembelin Hikayesi

Çalışkan ve Tembelin Hikayesi

Hikaye Oku;

Size bir olay üzerinden içi örnek veriyim;

Biz insanlar geleceğimiz için üniversite sınavına hazırlanıyoruz. Sınavdan başarılı olursak üniversiteyi kazanıp hayatmış. Kurtaracağımız ama kazanmazsak kötü bir hayat yaşayacağız. İki kişi üzerinden düşünelim;

Birinci kişi bütün eğitim hayatı boyunca çalışmış, bir şeyler öğrenmiş, ikinci kişi ise eğitim hayatını başlamış, çalışmamış kendisini gezmeye vermiş. Sosyal medya da dolaşmış. Arkadaşlarıyla boş boş zaman harcamış. Sabaha kadar uyumamış, sabahtan akşama kadar uyuyor. Gün geliyor ve üniversite sınavına giriyorlar. Her iki kişide bu sınavın onlar için önemli olduğunu biliyor, sınava giriyorlar. Ve çalışkan olan kişinin sınavı iyi geçmiş. Tembel olan kişinin ki ise kötü geçmiş. Sonuçlar açıklandığında ise beklenen bir sonuç çıkmış ortaya. Çalışkan kişi üniversiteyi kazanmış. Tembel olan kişi ise kazanmamış.

Bu olay şuna benziyor.

ALLAH bizi bu dünyaya imtihan için gönderiyor. Bize o hayatımızın daha düzgün olabilmesi için yapmamız gerekenleri söylüyor. Bir kısım insan bunlara uymaya çalışıyor. Bütün hayatı boyunca namaz kılıyor, oruç tutuyor, dedikodu yapmıyor, takva için de yaşıyor. Bir kısım insan da yaşlanınca yaparım, yarın yaparım, haftaya yaparım falan diyen tıpkı tembel öğrenci gibi bir şey yapmıyor ve ölüm gerçekleştiği, hesap günü geldiği zaman ALLAH amellere başlıyor ve Çalışan kişi yani takva sahibini cennete, tembel kişiyi ise cehenneme gönderiyor.

Z. Ekinci / S. Ekinci

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu