İbretlik HikayelerKısa Hikayeler

Hikaye “Dünyanın En Cimri Kadını”

Hikaye

GUİNNESS  REKORLAR KİTABINA GEÇMİŞ DÜNYANIN EN CİMRİ KADINI
Hikaye; Dedesi ve babasıda  devrin en zengini ama çok cimriydi. Evi ilkel şekilde ısıtır ve evde en ucuz malzemeden yemek pişerdi.
 Green para işleriyle ilgilenmeye henüz 6 yaşındayken başlamıştı.
Ekonomi haberlerini takip eden Hetty Green, 8 yaşına gelince ilk banka hesabını açtırmıştır.

Matematik konusunda da inanılmaz bir yeteneğe sahip olan Green, iş dünyasının en zenginlerinden biri olan Robinson Green’in kızı olarak da bilinir.
Babası yatılı okula verince, orada pişen yemekleri görünce hayret eder.  Evlerinde pişen yemeklerden başka yemek görmemiştir çünkü. Hayatımın en güzel yıllarıydı der bu yıllar için.
Babası genç yaşta ölünce, 21 yaşındaki Green’e 7,5 milyon dolar miras kalır, bu serveti artırmak Green için bir hastalığa dönüşür.
Hisse alım-satım işlerine girmiştir. Hatta o dönem ABD ekonomisi kötü olmasına rağmen, Wall Street’te ucuza hisse alıp pahalıya satarak servetini katlamıştır.
Bu yıllarda lakabı Wall Street Cadısı.  Ülke ekonomisinin kırılgan bir yapıya dönüşmesini büyük bir fırsata çevirip, servetini 100’e katlayan Green ünlü milyarder Ned Green ile de evlenerek inanılması güç bir imparatorluğun sahibi olur. Kocasının işleri bozulur iflas eder. Green kocasına yardım etmek şöyle dursun onu evden kovar ve boşar. Servetini katlamaya devam eder ve yeni tasarruflar konusunda çığır açar.
Evin de asla kalorifer ve soba kullanmaz, sabahları en ucuz kurabiyeler dışında bir şey yemez. Bunları da bakkaldan kırık ve ezik olanları ayırıp, bunları  kimse almaz elinde kalır diyerek ucuza alır.  Evde asla fırın kullanmaz ve kimseye kullandırmaz. Dedesi ve babası gibi evi eski ucuz yöntemle ısıtır, en ucuz malzemeden yemek pişer.
Finans haberlerini okumak için aldığı gazeteyi oğluna vererek dışarda sattırır.
Siyah elbisesi dışında başka elbise giymez, elbisenin sadece yere değen etek uçlarını yıkar, sudan ve sabundan tasarruf eder.
Bu cimriliği yüzünden Oğlu Ned bir gün annesinin gazetesini satarken ayağını kırmıştır.
Ancak annesi doktorlara para vermek istememiş, onu kimsesizler hastanesine götürmüş ancak geç tedavi edilmesi yüzünden  kangren olmuş, Ned’in bacağı kesilmiştir.
81 yaşındayken süt almak istemiş, marketteki adamla 1 dolarlık süt için tartışmış ve kalp krizi geçirip ölmüştür. Ömrü cimrilikle geçen kadının ölümü de cimrilik yüzünden olmuştur.
Bu zenginliği ve cimriliğiyle ABD’nin ünlü atasözlerinden biri olan “göründüğüm kadar zengin değilim” anlamına gelen “I’m not Hetty if I do look green” cümlesine de konu olmuştur.
4 milyar dolarlık bir servet bırakmış, çocukları zengin olmuştur. Çocukları onun gibi davranmamış, cömert bir hayat yaşamış, pek çok hayır işi yapmışlardır.
hikaye, hikaye oku, hikaye okuma, hikaye okumak, kısa hikaye, kısa h,kayeler, ibretlik hikayeler, kısa hikaye oku, hikaye oku kısa, hikaye kısa, zengin, cimri, GUİNNESS  REKORLAR KİTABI, para,

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu