Çocuk HikayeleriMasallarSinan Korkmaz

Masal Oku; “Köpeğin Değirmeni”

Masal Oku; “Köpeğin Değirmeni”

Masal Oku: Sahibi öldükten sonra bir başına kalan köpek değirmeni kapatmama kararı aldı. İşleri sahibinden izleyerek ve yaşayarak öğrendiği için artık o da bir değirmen çalıştırabilirdi.

Öncelikli işi eskiyen su oluklarını değiştirmek oldu. Aşağı köyden ustaları çağırarak yenileme çalışmalarına başladı. Kavak ağaçlarından su olukları hazırlattı. Kullanılmayan malzemeleri çöpe yollamak için traktör çağırdı. İnsanlar gibi konuşamıyordu ancak her işi cesaretiyle halledebiliyordu. Ön ayaklarıyla tarif ettiği şeyleri ona yakın olan insanlar anlayabiliyordu.

Yalnızlığı fazla sürmedi. Civardaki ormandan birkaç hayvanı yanına alarak işine devam etti. Artık dört kişiydiler. At, eşek, kedi ve köpek. At muhteşem un çuvalı taşıyordu. Kedi ise güvenliği sağlıyor, değirmene yaklaşabilecek olası tehlikeleri önceden seziyordu. Eşek ise her işte çalışıyordu. Köpek boş kaldıkça eski müşterileri dolaşıyor onların hal ve hatırlarını soruyordu.

İlk zamanlar insanlar bu ilginç olaya alışamamıştı ancak daha sonraları tamamı ikna olup, köpeğin bu değirmeni, sahibi kadar güzel işlettiğini gözleriyle görünce çatlak sesler bitivermişti. “Hadi canım olur mu öyle şey” diyenler müşteri olmuştu köpeğin değirmenine. Öyle güzel sistem kurmuştu ki köpek, kimsenin canı sıkılmıyordu çalışırken. Hafta tatillerinde bir nöbetçi bırakıp değirmeni tüm günlerde açık tutmayı başarmıştı. Değirmenin namını duyanlar merakla görmeye gelir olmuşlardı. Bir taraftan mısırlar geliyor, diğer taraftan unlar çıkıyor, biberler, domatesler, daha neler neler burada öğütülüyordu. İçeride müthiş bir koku vardı. Değirmenin dinlenme odası dışarıdan bir bakkalı andırıyordu. Radyo, televizyon, bilgisayar, bir adet mini buzdolabı ve gıda için yaptırılmış raf. Camın dibinde hazır bekliyordu yiyecek içecekler.

Bir keresinde değirmene annesiyle gelen çocuk orayı bakkal sanıp ağlamaya başlamıştı. Annesi utanması gerektiğini söyleyerek isteklerinden vazgeçmesi için onu uyardı. Köpek bu duruma sessiz kalmadı. Çocuğu alarak dinlenme odasına gitti ve ona ikramda bulundu. Annesi ise öğütülen unun başında çocuğa sitem eden yüz ifadesiyle bakıveriyordu.

Değirmenin arka tarafında karıncalar için atık malzemeler biriktiriliyordu. Unlardan ve diğer gıdalardan arta kalanlar buradaki belirli alana dökülüyordu. Karıncalar kış hazırlığına başlar başlamaz buraya gelip kendilerine ayrılan gıdaları taşıyarak yuvalarına götürüyorlardı. Köpek ofisinde otururken telefon çaldı. Şiddetli yağmur yağacak haberini almıştı. Hemen diğer hayvanlara seslenerek pencere ve kapıları kapatmalarını söyledi. İçeride bekleyen müşterileri dinlenme odasına çağırdı. Telefondaki ses o bölgedeki tarım ve meteorolojiden sorumlu memurdu. Fırtınayla birlikte şiddetli yağış haberini alan köpek önlemlerini arttırdı. Değirmene su taşıyan oluğu hemen boşa çıkararak dere tarafına yönlendirdi. Çünkü aşırı yağmur sele neden olabilirdi. Fırtınadan etkilenmemeleri için dışarıdaki malzemeleri beş dakikada içeriye aldılar. Batı istikametinden kapkara bulutlar değirmene doğru yaklaşıyordu. Hava birden ılımıştı. Hafif rüzgar az sonra şiddetlenecekti. Tek tük yağmur damlası da atıyordu. Eşek ve at dinlenme odasının camından dışarıya doğru korku içinde bakıyorlardı. Kedi ve köpek ise değirmenin girişindeki kapının önünden az sonra olacakları seyretmeye hazırlanıyordu.

Yukarıdaki bahçeden sesler gelmeye başladı. İş için orada bulunan köylülerin sesiydi bu. Köpek onlara seslenerek değirmene girmelerini söyledi. Fırtına ve yağmur başlamıştı artık. Damlaların sesi fırtınaya karışıyordu. Ortalık kararmıştı. Köpek ve diğer hayvanlar içerisi aydınlık olsun diye el feneri ve mumları yakmışlardı. Eşek baya korkuyordu bu olaydan. Kedi ise pek dirayetliydi. Ürkmesine rağmen sakin durabiliyordu. Köpek işleri iyi organize ederek fırtınanın geçmesini bekliyordu.

Değirmene sığınan köylüler köpeğe teşekkür etti. Bir köşede oturup dinlenmeye başladılar. Köpek onlara çay ikram etti. Eşeğin korkak haline gülmeye başlayan köylünün büyük kızı bu ortamdan kendine eğlence çıkarıyordu. Annesi ise kızına sitem ediyordu. Eşek panik ve korku içinde dualar ediyor odadan odaya geçip tedirginliğini etrafa saçıyordu. At ise eşeğin peşindeydi. Onu teselli etmeye çalışıyordu. Ne kadar kişnediyse de ikna edemedi eşeği. Çünkü çok korkmuştu fırtınadan. Köpek yağmurluğunu giyip dışarıya çıktı. Değirmene su getiren oluğu kontrol etmek için o tarafa doğru ilerledi. Su baya sert akıyordu. İyi ki oluğu dereye vermişti. Yoksa değirmen sular altında kalacaktı. Unlar ve diğer malzemeler mahvolacaktı. Kırk dakikadır yağıyordu yağmur. Gök gürültüsü, fırtına, sel… Acaba civarda ne gibi etki yaratmıştı? Yağmur durduktan sonra gezinip bakacaklardı hasar var mı diye. Yaklaşık bir saat kadar daha yağan yağmur yavaştan kesilmeye başlamıştı. Eşeğin korkusu ömre bedeldi. Değirmene sığınan ailenin büyük kızı kahkahalar atmak istiyor ancak annesi onu korkutuyordu. At teselli için eşeği takip ediyor, kedi ise korkusunu bastırarak köpekle keşif yapıyordu. Fırtına dinmişti artık. Yağmur son damlalarını atıyordu.

Hava tekrardan açmaya başladı. Karanlık yapan kara bulutlar doğu istikametine doğru ilerledi. İçerde bekleyenler dışarı çıktı. Eşek bol bol su içti. Köpek yağmurluğunu çıkararak aileyi yolcu etti. At fener ve mumları söndürdü. Kedi ise civarı dolaşarak hasar tespiti yaptı. En ufak bir hasar yoktu değirmen ve civarında. Köylüler köpeğe teşekkür ederek evlerinin yolunu tuttu. Büyük kız yolda ilerlerken kahkahalara boğuldu. Annesi ise kızına susmasını emrediyordu. Eşeğin o komik hali gözlerinin önünden gitmiyordu bir türlü. Köpek ve arkadaşları değirmenden dışarı çıkarak kasabaya yemek yemeye gittiler. O günkü işleri bitmişti artık. Sonra da çay içmek için bir kahvehanede konakladılar. Az da olsa korku kalmıştı zavallı eşekte. Değirmene dönerken bitecekti elbet korkusu.

Sinan KORKMAZ

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu