Başarı HikayeleriBurak CanKısa Hikayeler

Başarı Hikayem

Başarı Hikayem

Hikaye Oku; Herkese merhaba. Size yaşamış olduğum bir başarıyı anlatacağım. Bundan 2 sene önce, YGS ve LYS için dershaneye gitmeye başlamıştım. Dershanede sadece derslere girerdim hep kız arkadaşlarla gezerdim ya da dışarı çıkardım. Eve gittiğimde bırakın dersin yüzüne bakmayı, kalem bile almamıştım. Zaman geldi çattı, YGS sınavına 1 gün kalmıştı ama ben yinede umursamıyordum. Dünyanın en rahat insanı olarak girdim sınava. Sonuçlar açıklandı, barajı geçememiştim. O an tarifi olmayan, aşırı karışık düşüncelere dalmıştım.

O sınava kadar geçen zaman aklımda hızlı hızlı canlanmaya başlamıştı. “Ben ne kadar büyük bir hata yapmışım!” dedim o an. Ne olursa olsun artık işin işten geçtiğini anlamam uzun sürmemişti. Ailemin, arkadaşlarımın, akrabalarımın, sevgilimin yüzüne bakamıyordum. Sanki herkes benden uzaklaşmıştı. Bir gece uyumadan önce hayatımı düşünmeye başladım, kendime dedim ki “tamam, bu sene bitti ama gelecek sene öyle bir üniversiteye gideceksin ki, herkes hayran kalacak sana!” 2014 Eylül’ünden başlamıştım çalışmaya, her gün en aşağı 3-4 saat ders çalışıyordum. Tek isteğim; Ege üniversitesi İngilizce öğretmenliğine gitmek idi. Sosyal hayatımı bitirmemiştim, yine görüşüyorduk sadece eskisi kadar değildi. Babam, annem ve diğer herkesin bana güveni kalmamıştı. Kendime olan inancımı yitirmedim, sürekli “Başaracağım, başaracağım!” diyordum. Dışarda benle yaşıt insanların üniversiteye gittiğini görünce, daha da hırslanıyordum. Günler su gibi akıp gitti, geldik YGS sınavına. Heyecan yine yoktu fakat her yaptığım sorudan emindim. Sınavımdan çıktıktan sonra babamın ilk söylediği şey; “Yine barajı geçemez, boşa para verdim.” sadece sustum. Sınav sonuçları açıklandı, YGS-5 sıralaması 150 binlerdeydi galiba. Babam dediklerini unutmuş, çok iyi davranmaya başlamıştı. Sırada benim için daha önemli olan LYS vardı.Çalışmalara aynı sıklıkla devam ettim. Sınava az kaldığı zaman kendime o kadar güveniyordum ki, “sadece dil sınavına girsem yeter.” diyordum. Sınava girdim çıktım, çok iyi geçmişti. Lafı fazla uzatmayım, LYS-5 sıralamam 972 idi galiba.

Şu an Ege Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 1. sınıfı okuyorum. Diyeceğim o ki, size belki çok klişe bir söz gibi gelecek ama inanmak, cidden başarmanın yarısıdır. Çevrenizden aldığınız tepkilere, olumlu ya da olumsuz fazla aldırmayın. YGS’den barajı geçseniz bile yeter, LYS’ye gerektiği kadar çalışırsanız, istediğinizi alırsınız. Tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle…

Sizden Gelenler – Burak Can

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Seni üzmek istemem ama günümüzde üniversiteye girmek zannettiğin kadar önem taşımıyor. Önemli olan sonrasında işsiz kalmamak. Bu konu üzerine bir hikayemi yakında yollayacağım. Gerçi işe girince de mutlu olmuyorsun. Ama en azından ailenin gözünde parazit durumuna düşmekten bir nebze kurtuluyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu