Reklam

İngilizce Konuşma Hazırlama Pratiklerinin Katkıları

İngilizce Konuşma Hazırlama Pratiklerinin Katkıları

Ana dilin ardından bilinmesi gereken dillerin başında gelen İngilizce konuşma hazırlama süreçleri itibariyle de birtakım unsurları barındırmaktadır. Bununla birlikte belirli bir sistem dahilinde çalışılması halinde çok zor olmadığı da görülecektir. Dil yapısı itibariyle İngilizcenin öğrenilmesi belirli aşamaları bulundururken geleneksel öğretim tarzlarından ziyade modern ve bilimsel tekniklerden yardımlar alınmaktadır. Bilhassa konuşma özelinde yapılan olanakların geniş olması da kursların tercih edilmesinde belirleyicidir. İngilizce öğrenmeye defalarca başlamasına rağmen başarısız olan kişilerin önemli bir kısmı ilk ay içinde vazgeçmiş olanlardır. Yapılan araştırmalarda görülmektedir ki ilk ayı aşmış kişilerin İngilizce öğrenme düzeyleri yükselmektedir. Bunun için azimli ve kararlı bir duruşun bulunması şart olurken aynı zamanda doğru kurs tercihinin de rolü büyüktür. İngilizce öğrenim süreçlerinde online hizmet veren dil kurslarının seçilme oranı çok daha yüksek olurken internet üzerinden sağlanan konuşma pratikleri de uzman kişilerle sohbetler edilmesini sağlamaktadır. Öncelikli olarak bir dil öğreniminde dört ayağında birlikte hareketi sağlanmalıdır. Bunlar, okuma, dinleme, yazma ve konuşmadır. Her konu bütününde dört unsurun gerekliliği bulunmaktadır. Kelimelerin öğrenilmesi aşamasında görsel hafıza tekniklerinden yararlanılması günümüzde her kursta bulunmaktadır. Bununla birlikte konuşma metinlerinin hazırlanması olmaksızın doğaçlama ortaya çıkan sohbetlerde kelimelerin ve söz gruplarının cümle içinde nasıl kullanıldığını göstermektedir. Kişinin özgüveni açısından da yeterli olan konuşma egzersizleri bünyesinde kelimelerin ve öğrenilen tüm dil bilgisinin kalıcı olarak saklanması mümkün olmaktadır. Ayrıca uzman kişilerle yapılan sohbetlerle kişinin telaffuzu de gelişme kaydetmektedir. Dinleme ve ardından konuşma yoluyla kelimelerin nasıl tonlanması gerektiği, vurgu durumu da otomatik olarak öğrenilmektedir. Sadece tek bir zaman diliminde değil, her konu özelinde bu tarz konuşma pratiklerinin bir şekilde yapılması da gereklidir.

Online hizmet sunan kurslarda verilen konuşma derslerinde belirli aşamalar yer almaktadır. Kişinin performans durumu da ölçülürken aynı zamanda çok daha seri bir şekilde konuşulması da sağlanabilir. Bunun için mutlaka belirli konularda bulunan kelime gruplarının öğrenilmesi gerekir. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde kalıplı sorular sorulabilirken cevapların verilmesinde de kalıp ifadeleri kullanılabilir. Üç-beş kelimenin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkacak cümleden daha hatasız olacağı kesin olan kelime gruplarıyla hızlı konuşma imkânı da elde edilir. Her ne kadar İngilizce konuşma süreci çok zor gibi gelse de birkaç alıştırmayla birlikte kişinin sohbet etme isteği de artacaktır. Bundan dolayı sadece bir dil öğrenimi değil, kültür ve çevrenin tanınması da sağlanır. Bu sürecin belirli bir bitiş durumu olmayacaktır. Belirli bir aşamadan sonra devamlı olarak dilin geliştirilmesi sağlanırken yurtdışı seyahatlerine de çıkılarak İngilizce dil yeterliliği kazanılabilir. İngilizce konuşma pratikleri sadece karşılıklı olmayabilir. Bunun dışında devamlı olarak Youtube üzerinden İngilizce kanalların takip edilmesi, blog ve çeşitli sitelerin araştırılması, paylaşımların görülmesiyle de İngilizce gelişimi sağlanmaktadır. Sosyal medyanın etkin kullanımıyla farklı şekillerde de tanışılan kişilerle görüşmeler yapabilir, çok farklı konularda bilgi sahibi kişilerle iletişime geçerek İngilizcenizi ilerletebilirsiniz.

Çok kapsamlı bir alan olduğu görülen İngilizce için öncelikli olarak ihtiyaçların karşılanması gereklidir. Bunun olmaması durumunda kişinin tatmin olması da söz konucu olmayacaktır. O yüzden ilk olarak İngilizcenin faydalı olabilmesi amaçlanmalıdır. Sonrasında belirlenen hedefe uygun olarak öğrenim gerçekleştirilmeli ve faydası görülmelidir. Daha sonrasında ise İngilizce macerası yaşanabilir, çok farklı şekillerde gün yüzüne çıkabilir. Milyarca insan tarafından konuşulmaya devam eden bir dil olmasından dolayı İngilizce dünyanın her yerinde etkin olurken bilen kişilere de yararı çok büyüktür. İş hayatında İngilizce öğrenme sürecinin tamamlanmasıyla terfi alma ihtimali belirgin bir şekilde yükselmektedir. Buna bağlı olarak yurtdışı özelindeki tüm işleyişlerle ilgilenilmesi de son derece rahat bir şekilde yapılabilir. Özellikle uluslararası çalışan firmaların çalışanlarında aradığı ilk özellik yeterli İngilizce olurken maddi açıdan da getirisi oldukça yüksektir. Bununla birlikte özel yaşamda da kişiye katkı sağlayan İngilizceyle çok daha geniş bir dünyanın kapıları ardına kadar açılmaktadır. İngilizce macerası yaşamak için hiç bilinmeyen ülkelere seyahat yapabilir, yaz veya kış aylarında hayalinizdeki yerleri de görebilirsiniz. Bunun dışında internet ortamı içinde İngilizce gereklidir. Çünkü sanal ortamdaki yayınların %65’i İngilizce olurken çeşitli sosyal medya platformları üzerinden de yapılan paylaşımları takip edebilirsiniz. İngilizce öğrenme sürecine başlamak için tek bir karar vermeniz yeterli olurken bu süreçte strese girilmesine ya da korkuya sahip olunmasına gerek kalmadan rahat ve eğlenceli bir öğrenme imkânı elde edebilirsiniz. Birkaç ay içinde öğrenme durumu gözle görülür bir şekilde artarken bir yıl sonrasında İngilizce olarak her konuda fikir yürütülmesi mümkündür.

Yazı Puanı
Bu yazıyı oylayın
Oyların. [Toplamı: 1 Ortalaması: 2]
Etiketler

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı