Reklam

İngilizce Kelimeler Öğreniminde Bilinmesi Gerekli Hususlar

İngilizce Kelimeler Öğreniminde Bilinmesi Gerekli Hususlar

Milyarlarca kişi tarafından konuşulmasının yanı sıra aynı zamanda, işleyişlerin sürdürülebilmesi içinde geçerli olan İngilizce, farklı coğrafyalarda bulunan devletlerde ikinci dil olarak kabul edilmektedir. Evrensel bir dil olmasından dolayı İngilizce öğrenimi önemli olurken bir bakımı da geleceğin inşası için zorunludur. Son yıllarda en fazla rağbet edilen dil olan İngilizce kelimeler farklı metotlarla öğrenilebilmektedir. Online hizmet veren kurslar aracılığıyla çok daha zahmetsiz bir şekilde İngilizce öğrenimi söz konusu olurken istenilen zamanlarda videolar izlenebilmektedir. Kelimelerin öğrenilmesinde ise ezberleme mantığında önemli değişikler yaşanmaktadır. Klasik ezberleme yollarından ziyade görsel hafızaya dayalı teknikler kullanılırken çağrışım yolları da kalıcı ezber yapılmasını sağlamaktadır. Bu işlem için öncelikli olarak kelimelerin gruplandırılması gereklidir. Yiyecek özelinde yapılan gruplama sonrasında İngilizce kelimelerin öğreniminde çeşitli resimler kullanılabilir. Bu sayede Türkçe karşılığını akla getirmeden de hatırlanma elde edilmektedir. Çağrışım yoluyla yapılan ezber işlemlerinde ise kelimelerin kodlanması amaçlanmaktadır. Modern eğitim tekniklerinden olurken çok daha kısa bir süre içinde eğlenceli bir yolla İngilizce kelimeler ezberlenebilir. Ardından kelimelerin not alınması ve sürekli olarak tekrar edilmesi gerekirken cümle içinde kullanımı da kalıcı olarak belleğe yerleşmesini kazandırmaktadır. Cümle içinde kullanılan kelimelerin konuşma pratikleri yapılırken de tercih edilmesiyle ve günlük olarak kullanılabilir olmasıyla unutulması artık söz konusu olmayacaktır. İngilizce kelimelerin öğreniminde bir başka önemli husus ise basitten zora doğru gitme sürecidir. Mutlaka ilk öğrenilen kelimelerin daha kısa olması gerekirken aynı zamanda öğrenim sürecinin tamamlanması sonrasında yeni kelimelere geçiş yapılmalıdır.

January, February gibi belirli düzen içinde İngilizce aylar öğrenilebilirken aynı zamanda karışık olarak da kodlanması çağrışım teknikleriyle mümkündür. Belirli bir gruplandırma mevsimlere göre yapılmaktadır. Bu sayede beyinde ayların listelenmesi de elde edilmektedir. Örneğin; yaz ayları olan June, July, August için plaj, deniz, kumsal, tatil kelimeleri çağrışım olarak kullanılabilir, çeşitli görseller hafızada kalıcı olarak kalmasını sağlayabilir. Kelimelere karşılık gelen tekli kodlamalar yoluyla da ezber yapılması amaçlanırken öğrenim için müzikte kullanılabilir. Bilindiği gibi İngilizce aylar özelinde bir müzikal öğrenim durumu vardır. Melodi yapısıyla şarkı olarak kalıcı hafızaya yerleşmesi ihtimal dahilindedir. Gerek iş hayatında gerekse özel yaşamda etkili olan İngilizce öğreniminde bir diğer önemli husus ise sürekliliktir. Sadece online dil kursları üzerinden alınan eğitimlerde değil, her an dil öğreniminin devam ettiği bilinmeli, tüm gün boyunca eğlenceli bir şekilde bu yönde eylemler yapılmalıdır. Bu kapsamda sosyal medya platformlarında dolaşırken İngilizce kelimelere bakılabilir, çeşitli paylaşımlar okunabilir. Youtube’da İngilizce kanallar takibe alınabilir, görülen İngilizce sözcüklerin ve yazıların anlamları öğrenilebilir. Bir dil değil, aynı zamanda bir kültür ve yeni bir dünyanın öğrenildiğinin bilinmesiyle çok daha keyifli bir şekilde sürecin devam ettirilmesi mümkündür.

Devamlı öğrenim durumunun olunması, azimli ve kararlı bir tutum sergilenmesi de İngilizce öğreniminde olmazsa olmazlardandır. Çünkü en zor dönemin başlangıç kısmı olduğu görülmektedir. Araştırmalarla sabittir ki İngilizce öğrenimine başlandıktan sonra yoğunlukla vazgeçme durumları ilk ay olmaktadır. İlk ay içerisinde gayret gösterilerek devam edilmesi sonucunda İngilizce öğrenimi söz konusu olmaktadır. İnteringilizce ile sizlerde dil öğrenimini başarıyla tamamlayabilir, beklenenden çok daha iyi seviyelere çıkabilirsiniz. Bununla birlikte yapılacak öğrenim teknikleri açısından modern eğitim sunan online kursların tercih edilmesi de birçok yönden avantaj kazandırmaktadır. Başta derslere geç kalma durumu olmazken yetişme telaşı, vakit ayırma ihtiyacı da otomatik olarak ortadan kalkmaktadır. İnternetin olması halinde istenilen zamanda ve istenilen yerde bağlantı kurarak dersleri takip edebilir, defalarca aynı dersleri izleyebilirsiniz. Bununla birlikte ana dili İngilizce olan uzman kişilerle yapılacak konuşma pratiklerinin bulunması da İngilizce öğreniminde çok mühimdir. Kısa zaman diliminde ilerlemenin sağlanmasında mutlaka konuşma egzersizleri rol oynarken imkanlar doğrultusunda konuşarak öğrenim durumunun etki gücüde araştırmalarla görülmektedir. Bu sayede kelimelerin kullanım durumlarına hâkim olunması söz konusudur. Ayrıca en önemli hususlardan olan telaffuz yanlışlarının giderilmesi de uzman kişilerle yapılacak konuşma egzersizleriyle sağlanmaktadır. Her zaman için gerekli olan İngilizce öğrenimi sayesinde özgüven kazanılırken seyahatlerin güven içinde yurtdışına yapılması da mümkün olmaktadır. Dünyanın arzu edilen her yerine gidebilir, İngilizcenizle kolaylıkla insanlarla iletişim kurarak yaşayabilirsiniz. Macerayı sevenler için İngilizce merakların giderilmesini sağlarken iş hayatında da çok daha başarılı olunmasını beraberinde getiren bir anahtar rolündedir.

Yazı Puanı
Bu yazıyı oylayın
Oyların. [Toplamı: 1 Ortalaması: 3]
Etiketler

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı