Skip to main content

Sâkînin Tedbiri‏

Sâkînin Tedbiri‏ Bir padişah mecliste oturmuş, şarap içip sarhoş olmuştu. O sırada kapının önünden bir fakih geçiyordu.     – “Şunu tutup meclisimize getirin ve ona da gül renkli şaraptan sunun!.” dedi.     Hocayı tutup getirdiler. Hoca suratını asıp oturdu. Padişah kendi eliyle şarap sundu. Hoca kızarak reddetti arkasını dönerek oturdu:     – “Ben ömrümde bu […]

Devamını Oku

Aptal Kuşun Başına Gelenler

Aptal Kuşun Başına Gelenler Aptal bir kuş bir çayırlığa gitti. Orada bir avcı tuzak kurmuş, tuzağın içine de birkaç tane serperek bir kenarda yaprakların , otların arasına gizlenmiş bekliyordu.    Kuçcağız gelerek onun etrafında dolaşmaya başladı, adamın böyle yapraklara sarınması tuhafına gitti.    – “Sen kimsin? Neden böyle yeşiller giyinmişsin,

Devamını Oku

Sevgilinin Cevabı‏

Sevgilinin Cevabı‏ Bir gün bir aşık sevgilisinin kapısına gidip kapıyı çalınca sevgili içerden seslendi. “Kapıyı kim çalıyor, kim o!” Aşık cevap verdi: “Ey yüce sevgili kapına gelen benim, ben zavallı sadık kölen.” dedi. Sevgili kızarak bağırdı. “Çekil git kapımdan sen daha olgunlaşmamışsın.

Devamını Oku

Sakanın Eşeği‏

Sakanın Eşeği‏  Fakir bir saka, o sakanın da bir eşeği vardı. Zayıf zavallı bir eşekti, sırtında yüzlerce yara vardı. Değil arpa ot bile bulamıyordu.     Padişahın atlarının bakıcısı bu sakayı tanıyordu. Onunla eskilere dayanan bir ahbaplığı vardı. Bir gün sakaya rastladı:     – “Bu zavallı eşeğin hali ne böyle, nerdeyse zayıflıktan ölecek.” dedi.     Saka […]

Devamını Oku

Haddini Aşmanın Zararı‏

Haddini Aşmanın Zararı‏ Bir gün adamın biri Hz. Musa (a.s.)’ya geldi:     – “Ya Musa ne olur dua et de ben hayvanların dilinden anlayayım ve bundan kendime hisseler çıkartarak daha iyi bir insan olayım.” dedi.     Hz. Musa (a.s.):     – “Yürü işine git, kaldıramayacağın bir yükün altına girmeye çalışma, bu halin senin için daha […]

Devamını Oku