Skip to main content

EVLİLİK KADERDİR…

EVLİLİK KADERDİR… Kiminle evleneceğimiz ezelden muayyen olup, hiçbir surette değişmeyeceğini, hatta Ashab-ı Kiram’dan bir zatın Peygamberimize, “falan kadınla evlenmek istiyorum, duâ buyurun.” demesi üzerine; Peygamberimiz; “eğer sana İsrafil, Mikail Ve Hamele-i Arş (Arş-ı Ala’yı taşıyan Melekler) duâ etse, aralarında ben de bulunsam,  gene sen ancak senin için yazılan kadınla evlenirdin.” buyuruyor. -Hadis-i Şerif / Ramuzü’l eHâdis:357/ […]

Devamını Oku

PADİŞAH İLE İHTİYAR ADAM HAKKINDA GÜZEL BİR KISSADAN HİSSE

PADİŞAH İLE İHTİYAR ADAM HAKKINDA GÜZEL BİR KISSADAN HİSSE Soğuk bir kış günü padişah, tebdil-i kıyafet ederek yanına başvezirini alıp şöyle bir gezmek vatandaşlarını görmek maksadıyla yola çıkmış. Bir dere kenarında çalışan yaşlı bir adam görmüşler. Adam elindeki derileri suya sokup, döverek tabaklıyormuş. Padişah, ihtiyarı selamlamış: “Selamunaleykum ey pir’i fani…” İhtiyar : “Aleykumselam ey serdar’i […]

Devamını Oku

ALLAH’ın Manevi Huzuru

ALLAH’ın Manevi Huzuru Bir evliyaullah Kabe’ye gitmek ister, yola çıkacağı zaman, oğlu ona sorar; “Baba nereye gidiyorsun?” Babası “Beytullah’a gidiyorum” der. Çocuk zanneder ki Beytullah’ı gören o evin sahibini görür, bunun için çocuk ağlar ve babası beraber gitmesini kendisinden rica eder.  Babası çocuğun ağlayışına tahammül edemediği için  çocuğu da beraberinde götürür, Mikattan ihramlarını beraber giyerler, […]

Devamını Oku

İyas’ın Zekası

İyas’ın Zekası İyas İbn-i Muaviye (Ö. 122/740), Tabiûn (sahabeden sonraki nesil) alimlerinden, zekâsı ve nükteleriyle dillere destan olmuş, dahî bir şahıstır. Emevîler döneminde Basra kadılığı yapmıştır. Günün birinde iki kişi İyas’ın huzuruna gidip davalaşırlar. Davacı şahıs, yanındaki adamda emanet parası bulunduğunu iddia etmektedir. Fakat adam bunu inkâr eder, şahit de yoktur. Kadı İyas emanet sahibine […]

Devamını Oku

Rabbime Hamd Olsun

Rabbime Hamd Olsun Yavuz Sultan Selim Han zamanı çok fakir bir adam borçları ödeyemeyince zora düşmüş ve bir gece Allah’a yalvarmış : Ey Yüce RABBİM derdimi senden başkasına söylemedim çareyi sende bilirim deyip yatmış gece gece rüyasına Peygamber Efendimiz s.a.v girmiş ve sabah soluğu Yavuz Sultan Selimin yanında almış demiş ki: Sultanım bana bir kese […]

Devamını Oku