Skip to main content

Sevda Yalnızlığı

Sevda Yalnızlığı Sevda ve yalnızlık ne kadar zıt kulağa temas edince oysa aynı limandan kalkan iki sessiz rüzgarmış. Kendilerini yüzleri ne zaman güneşe dönse korkuyla ay gelir akıllarına o an çünkü yalnızlık ne zaman güneşi görse o kadar daha uzağa yıkılan devran bir delikanlı misali korkar olmuş. Dünya buya doğanın kanunu hersey hep aynı gitmez […]

Devamını Oku

Beş Kişiyle Arkadaş Olma

Beş Kişiyle Arkadaş Olma İmâm Muhammed Bâkır rahimehullâh şöyle buyurdu: Babam İmam Zeynelâbidîn Hazretleri bana: “Beş sınıf insanla konuşma, arkadaş olma” diye nasihatte bulundu. “Babacığım, canım sana fedâ olsun! Beş sınıf insan kimdir? diye sordum. Buyurdular ki:

Devamını Oku

Dünya Fani İmiş!

Dünya Fani İmiş! Yoldan geçen birisi, evinin bahçesinde tuhaf hareketler yapan bir adama sorar: – Niye öyle tepinip duruyorsun? – Keçe tepiyorum. Sıkıştırıp pazarda satacağım. Ne yapalım, fani dünya işte, üç-beş kuruş kazanıyoruz. – Başındaki çıngırak ne? – Çevredeki bahçelerin ekin ve meyvelerine kuşların gelmemesi için ses çıkarıyorum. Sahipleri de bana bir miktar ücret ödüyor. […]

Devamını Oku

Hz. Musa (a.s.) Ve Üç Kişi

Hz. Musa (a.s.) Ve Üç Kişi Hazreti Allah (C.C.) Musa Aleyhisselâm’a: — Ya Musa sana acaibattan bir sır bildireyim mi? buyurdu. Musa Kelimullah: — Göster ya Rabbi! diye iltica etti. Allah tarafından: — Ya Musa! Git filân yerdeki çeşmenin başına, kimse görmeyecek şekilde bir yere gizlen ve bekle!, emri geldi. Musa Aleyhisselâm gitti, tarif edilen […]

Devamını Oku

Lokman Hakim’in Nasihati

Lokman Hakim’in Nasihati Lokman Hakim’in kim olduğu hakkında muhtelif rivayetler vardır. Ancak Şeyhülislâm Ebussuûd Efendinin nakline göre bu rivayetlerin hülâsası şöyledir: Lokman ibni Bâurâ ki’ Azer evlâdından olup Eyyüb aleyhisselâmın hemşire veya teyze zadesi imiş, uzun müddet ömür sürmüş, Davud aleyhisselâma yetişmiş ve ondan ilim almış ve onun peygamberliğinden önce fetva da verirmiş. Kendisi san’at […]

Devamını Oku