Skip to main content

Eczacı Cimriye

Eczacı Cimriye Kediler açlıktan kırılmış vaziyette ardiyenin önünde yatıyorlardı. Cimriye yavaşça uyandı. Gece geç saatlere kadar çalışmış ama yine de dünyayı ele geçirememişti. Rakibi Ergün’le birlikte yarışa girmişler yorgunluktan kim daha önce geberecek diye ant içmişlerdi. Kedileri doyurdu. Günlerden Pazar… Nöbette yok… Bugün ne yapsa da mal üstüne mal istiflese acaba? Bakındı durdu, yaşı da […]

Devamını Oku

Deli Osman Köy Mezarlığında

Sinan Korkmaz’dan Çok Güzel Bir Hikaye Daha, “Deli Osman Köy Mezarlığında” Sabah çiy yağmış, hertaraf damlalarla nakış nakış işlenmişti. Deli Osman üzerindeki naylonu açtı. İki battaniyeyi de güzelce katlayıp çuvala koydu. Bahar havası olduğundan geceyi mezarlıkta geçirmişti yine. Soğuk gecelerde odunluklarda veya samanlıklarda yatıp uyurdu. Kimseye zarar vermeyen, komşu köylere gezmeye giden, yardımsever biriydi Osman. […]

Devamını Oku

Şeker Dede

Şeker Dede Sıradan kıyafetleri, tatlı dili, tertemiz nurlu yüzü, mis kokan elbiseleri ve güler yüzlü davranışlarıyla Şeker Dedeyi sevmeyen yoktu mahallede. Ses tonu iyilik saçıyordu. Yamaç bir yerde tek katlı küçük evde yaşıyordu. Bilgili, kültürlü insanlara yardım etmeyi seven biriydi. Onun fikirleri pek çok insana altın değerinde nasihatti. Bazı zamanlar sorun çözmek için ona danışılırdı. […]

Devamını Oku

İnsanlık Ölmemiş Be Kızım

İnsanlık Ölmemiş Be Kızım Ahmet Bey’in annesinin vefat etmeden önceki sözleri hiç kulağından çıkmıyordu. “Evladım hiç kimseye el açma. Hayat bazen büyük fedakârlıklar ister ama sonunda mükâfatını da kendisi verir. Sabretmesini bil, çünkü sabır büyük erdemdir. Güzel ahlaklı ol, Aile sırrını kimseye açma, tembellikten sakın, çalışkanlık insana yeter, insanlara iyi davran çünkü Rabbim birçok hediyeyi […]

Devamını Oku

Hışır Kasabı Cemalettin

Hışır Kasabı Cemalettin Dükkânının camında reklâma ait bir tane yazı hatta tek bir harf bile yoktu. Vitrinde canlanıp kaçmayı bekleyen 84 model bir tosun, o da araba çarpması sonucu oraya getirilip asılmıştı. Numune et görüntüsü verecekti orda. Ama bir heykel gibi sağından solundan traşlanmış, zekât keçisi gibi kalmıştı. Bir tane malzemeye para verilip alınmış değildi. […]

Devamını Oku

Ritimci Fikret

Ritimci Fikret Batı Karadeniz de bir köyde yaşıyordu Ritimci Fikret. Orta yaşlarda iyi huylu bir adamdı. Hafta içi ilkokulda müstahdem olarak görev yapıyordu. Bir yandan düğünlerde bateri çalardı. Kendi orkestrası, malzemeleri ve halihazırda ekibi vardı. Çevresi tarafından sevilen sayılan bir insandı. Sakinliği ve sabrını kullanmasıyla biliniyordu. Orta boylu, hafif esmer, siyah saçlı, ince bıyıklı. Birde […]

Devamını Oku

Güzel Olduğu Kadar İlginç Bir Hikaye; “99 Üzüm” III. Bölüm

Güzel Olduğu Kadar İlginç Bir Hikaye; “99 Üzüm” III. Bölüm Her zaman gittiğimiz yol üzerinden yine köye doğru giderken aklıma üzümleri aldığımız yol kenarındaki satıcı geldi. Çok sert ve kaba birisi olduğunu, hatta biraz da olsa beni korkuttuğunu hatırladığım halde, Ona o üzümleri nerden aldığını sormayı düşünüyordum. Ancak bütün dikkatime rağmen yol kenarında o […]

Devamını Oku